Jak dobrać rozmiar stanika

Jak dobrać rozmiar stanika

Niezależnie od tego, czy zamierzasz kupić stanik w sklepie stacjonarnym, czy online, warto wcześniej poznać swoje wymiary. Są niezbędne, by móc skorzystać z tabeli rozmiarów, według których dobiera się odpowiedni rozmiar stanika.

Niestety nie istnieje jeden uniwersalny system rozmiarów biustonoszy. Oznaczenia rozmiarów różną się w zależności od kraju, a nawet producenta biustonosza. Z tego powodu najlepiej sprawdzić swój rozmiar dla producenta stanika, który planujesz kupić.

Aby prawidłowo dobrać rozmiar biustonosza, należy wykonać trzy kroki.

  1. Zmierzyć obwód klatki piersiowej.
  2. Przeliczyć obwód klatki piersiowej, na rozmiar pod biustem.
  3. Ustalić rozmiar miseczki.

1) Zmierzenie obwodu klatki piersiowej

W celu uzyskania prawidłowego obwodu klatki piersiowej, przy wykonywaniu pomiaru, należy przestrzegać poniższych zasad.

  1. Klatkę piersiową należy zmierzyć bezpośrednio pod biustem.
  2. Pomiaru dokonujemy wyłącznie na gołe ciało.
  3. Miarkę należy lekko przycisnąć – jest to bardzo ważne.
  4. Pomiaru należy dokonywać w postawie stojącej i wyprostowanej.
  5. Miarka musi być na tej samej wysokości z przodu i z tyłu.

Dlaczego przy mierzeniu obwodu klatki piersiowej pod biustem, należy miarkę przycisnąć do ciała.

Wyjaśnienie jest proste. Twój biustonosz musi spełniać swoją podstawową funkcję, czyli dawać piersiom wsparcie, a główny ciężar opiera się właśnie na opasce pod biustem. Jeśli będzie „latał” pod biustem, to tego wsparcia nie będzie.

Poza tym każdy stanik ma przynajmniej dwa rzędy haftek do zapinania. Gdy jest nowy, zapinamy go na pierwszy rząd. Z czasem nawet najlepszy i mocny materiał zaczyna się rozciągać. Wtedy będziemy przechodzić na kolejne rzędy haftek, co pozwoli na wydłużenie żywotności stanika przy jednoczesnym zachowaniu jego wszystkich użytkowych cech.

Zapięcie stanika ma przynajmniej dwie haftki.
Zapięcie stanika ma przynajmniej dwie haftki

Ciaśniejszy biustonosz to większe uniesienie piersi i ich ładniejszy wygląd, ale nie wolno też przesadzić. Biustonosz musi być wygodny i nie może sprawiać, że będziesz się w nim czuła jak w średniowiecznym gorsecie.

Warto zatem pamiętać by opasając się miarka krawiecką podczas pomiarów, lekko ją dociskać. Nie znaczy to jednak, że należy ścisnąć zbyt mocno i odczuwać ból.

2) Ustalenie rozmiaru pod biustem

Po zmierzeniu obwodu klatki piersiowej bezpośrednio pod biustem możesz przystąpić do ustalenia, jaki jest Twój rozmiar pod biustem (jest to pierwszy rozmiar stanika, który jest podawany jako liczba).

Aby przeliczyć obwód klatki piersiowej na rozmiar pod biustem, należy:

  • od zmierzonego obwodu odjąć 3 cm,
  • zaokrąglić w dół do wielokrotności 5 cm.

Należy jednak mieć na uwadze jedną istotną sprawę. Jeśli Twoje ciało jest jędrne, wysportowane lub bardzo szczupłe, wręcz kościste) można sobie te 3 cm odpuścić. Jeśli jesteś raczej puszysta, z większą ilością tkanki tłuszczowej, Twoje ciało jest „miękkie” te 3 cm trzeba odjąć.

Jak ustalić obwód (rozmiar) pod biustem – przykład

Załóżmy, że zmierzyłaś obwód klatki piersiowej pod biustem i wyszło Ci, że wynosi 78 cm. Teraz przystępujesz do przeliczenia obwodu na rozmiar pod biustem.

Jędrne, wysportowane ciało

  • Nie odejmujesz 3 cm, czyli „wymiarem bazowym” jest 78 cm.
  • 78 cm zaokrąglasz w dół, do najbliższej wielokrotności 5 cm. W tym przykładzie będzie to 75 cm.

Twój rozmiar pod biustem to 75 cm

Ciało miękkie

  • Od zmierzonego obwodu odejmujesz 3 cm, czyli „wymiarem bazowym” jest 75 cm (78 cm – 3 cm).
  • 75 cm zaokrąglasz w dół, do najbliższej wielokrotności 5 cm. W tym przykładzie będzie to 70 cm.

Twój rozmiar pod biustem to 70 cm.

Jak sprawdzić, czy obwód pod biustem został dobrze dobrany?

Jak widać wyliczenia i zaniżenia są dość względne. Uzależnione od tego, jakie jest ciało i jego kondycja oraz konsystencja. Nie tak łatwo to ustalić. Dodatkowo w różnych modelach biustonoszy używa się różnych materiałów, czasem należy się bardziej „ścisnąć” na początku, czasem mniej.

Dlatego warto wiedzieć, że dobrze dobrany w obwodzie biustonosz będzie opasał tułów na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Stanik za luźny będzie podjeżdżał do góry w tylnej części. Jest to spowodowane ciągnącymi go ramiączkami. Po zdjęciu ramiączek nietrzymający obwód (zbyt luźny) od razu opadnie.

Po zmierzeniu obwodu pod biustem można przejść do następnego kroku, czyli …

3) Ustalenie rozmiaru miseczki

Aby ustalić rozmiar miseczki, potrzebujesz następujących danych:

  1. Rozmiar pod biustem – ustalony w kroku 2) Ustalenie rozmiaru pod biustem
  2. Obwód w biuście

Pomiar obwodu w biuście

Mierzymy biust w jego najszerszym miejscu i nie przyciskamy taśmy do ciała. Najlepiej zmierzyć się w biuście mając na sobie biustonosz miękki. Może być też inny, ale na pewno nie taki, który wpływa na rozmiar, czyli push-up lub minimizer odpadają.

W tym przypadku również należy zwrócić uwagę na to, żeby taśma była z przodu i z tyłu na tym samym poziomie.

Obwód w biuście można mierzyć na dwa sposoby.

  • Przy jędrnych piersiach, które nie mają tendencji do opadania, pomiar można dokonać w pozycji stojącej, wyprostowanej. W tym przypadku pomiaru można dokonać bez założonego stanika miękkiego.
  • Przy piersiach, które opadają, dobrze jest się pochylić i wtedy dokonać pomiaru. Przy pomiarze bezwzględnie musisz wcześniej założyć jakiś miękki stanik. Bez odpowiedniego wsparcia, przy pochyleniu się biust będzie mocno opadał i bez biustonosza można uzyskać zawyżony wynik.
Pomiar piersi, które opadają
W przypadku piersi, które opadają, miseczki mierzymy po pochyleniu się.

Załóżmy, że dla uzupełnienia przykładu podanego powyżej, obwód w biuście wynosi 92 cm. Czyli w sumie otrzymujemy dwa wymiary:

Jędrne, wysportowane ciało

Rozmiar pod biustem: 75 cm
Obwód w biuście: 92 cm

Ciało miękkie

Rozmiar pod biustem: 70 cm
Obwód w biuście: 92 cm

Odczytanie z tabeli, jaki masz rozmiar miseczki

Posiadając oba wyniki, czyli rozmiar pod biustem i obwód w biuście, można skorzystać z tabeli lub kalkulatorów rozmiarów, aby dobrać rozmiar miseczki.

W każdym dobrym sklepie oferującym damską bieliznę online taką tabelę można znaleźć i według swoich pomiarów odnaleźć odpowiedni rozmiar.

Najczęściej spotykaną i wykorzystywaną w polskich sklepach, przez polskich producentów tabelę rozmiarów staników znajdziesz poniżej.

W pierwszej kolumnie musisz odszukać Swój rozmiar pod biustem, w polach tabeli obwód w biuście i możesz odczytać rozmiar miseczki.

Ustalenie rozmiaru miseczki
Ustalenie rozmiaru miseczki

I tak dla naszego przykładu:

Jędrne, wysportowane ciało

Rozmiar pod biustem: 75 cm
Obwód w biuście: 92 cm

Miseczka: C

Ciało miękkie

Rozmiar pod biustem: 70 cm
Obwód w biuście: 92 cm

Miseczka: E

Drugim, często spotykanym systemem jest tabela rozmiarów brytyjskich. Dość popularna i również nienastręczająca problemów, a co ważne zbliżona do opisanej powyżej.

Na samym początku w oczy rzuca się różnica oznaczeń miseczek, mianowicie podwójne literki. U niektórych sprzedawców błędnie są one interpretowane jako „połówki”. Nie wolno się dać na to nabrać. Oznaczenie FF wcale nie oznacza, że jest to połowa pomiędzy F i G. Jest to jak najbardziej cały, pełnoprawny, rozmiar mieszczący się pomiędzy rozmiarami F i G.

Ustalenie rozmiaru miseczki według rozmiarówki brytyjskiej
Ustalenie rozmiaru miseczki według rozmiarówki brytyjskiej

Obwód pod biustem rozpoczyna się w tym systemie już od 60 cm i jest określony jako 28. Kobiety często robiące zakupy biustonoszy u brytyjskich producentów zwykle po prostu zapamiętują ten próg, ponieważ dalej łatwo sobie poradzić. Następne rozmiary obwodu rosną co 5 cm i są im przypisane kolejne liczby je określające.

Prześledźmy nasz przykład i sprawdźmy, jaki rozmiar stanika otrzymany w tym przypadku.

Jędrne, wysportowane ciało

Rozmiar pod biustem: 75 cm
Obwód w biuście: 92 cm

Miseczka: C

Ciało miękkie

Rozmiar pod biustem: 70 cm
Obwód w biuście: 92 cm

Miseczka: DD

Rozmiary siostrzane

Robiąc zakupy online (stacjonarnie też się przyda) warto poznać jeszcze jedno pojęcie dotyczące biustonoszy – staniki o rozmiarach siostrzanych.

Już z tabel i przykładów, które prześledziłyśmy widać jedną, bardzo ważną rzecz. Większy rozmiar stanika (lub mniejszy) to nie zwykłe zwiększenie miseczki o jeden (z B do C) lub obwodu (z 80 cm do 85 cm).

Operowanie tymi dwoma wymiarami jest zawsze ze sobą ściśle powiązane. Oznacza to, że jeśli zwiększamy lub zmniejszamy obwód, a miseczkę chcemy pozostawić w danym rozmiarze, to nie tylko zmieniamy rozmiar pod biustem, ale również zmieniamy literkę miseczki. To samo dotyczy zmiany zbyt ciasnej (luźnej) miseczki.

Skomplikowane? Wcale nie tak bardzo. Zapamiętać należy jedną, ważną zasadę:

Kiedy zmniejszasz obwód – zwiększ miseczkę.

Kiedy zwiększasz obwód, zmniejsz miseczkę.

W stanikologii stosowanej jest to bardzo ważne twierdzenie. Okazuje się bowiem, że:

  • jeśli przymierzysz biustonosz 80E i okaże się, że pod biustem jest za ciasny, a w miseczce dobry, to Twoim kolejnym wyborem będzie 85D (zwiększony obwód, zmniejszona miska),
  • jeśli wybierzesz 80E i okaże się, że miseczka jest zbyt ciasna, kolejnym wyborem będzie 75F (zwiększona miska, zmniejszony obwód).

Wiedza o tym pozwala na szybsze i sprawniejsze poruszanie się po gąszczu stanikowych rozmiarówek. Jest też bardzo przydatna przy zakupach online.

Chcąc mieć większą pewność, że się trafi na dobry stanik, zamawiamy dwa lub trzy modele w siostrzanych rozmiarach, następnie niepasujące zwracamy.

Rozmiary siostrzane są też zwane rozmiarami diagonalnymi. Ta nazwa pochodzi od ich położenia w tabeli, w której wierszami są rozmiary pod biustem, a kolumnami wielkości miseczek. Spoglądając na taką tabelkę łatwo zauważyć, że biustonosze siostrzane układają się po skosie (diagonalnie).

Dobranie biustonoszy siostrzanych
Dobranie biustonoszy siostrzanych

Wiedza o rozmiarach siostrzanych jest przydatna również podczas zakupów w stacjonarnych sklepach i sprawdza się nie tylko w rozmiarówce najczęściej stosowanej u nas (powyżej), ale także w brytyjskiej i wielu innych.

Teoria, a praktyka

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w sklepie oferującym wiele marek i wielu producentów, takich tabel może być kilka. Wynika to z faktu, że rozmiarówki są często uzależnione od marki staników czy ich miejsca produkcji.

Dobierając do swoich potrzeb rozmiar stanika, należy zapamiętać, że rozmiarówek, tabelek i ich wariacji jest wiele. Właściwie każdy z producentów (również polskich) posiada swoje szczegółowe tabelki, a czasem też kalkulatory. Powyższe przykłady są często spotykany w naszych sklepach i dość reprezentatywne. Jednak, wybierając w konkretnym sklepie, zawsze należy sprawdzać i nie wolno zakładać, że raz obliczony rozmiar biustonosza będzie dobry w każdym miejscu.

Jak już wcześniej było nadmienione, ilu producentów tyle rozmiarów, ile krajów tyle tabelek. Niestety nie ma żadnego standardu, jeśli chodzi o rozmiary biustonoszy. Jest nawet jeszcze gorzej, ponieważ w wielu miejscach nawet własne tabele danej marki nie są zgodne z tym, co rzeczywiście jest dostępne. Producenci nie słuchają się swoich wytycznych i często zawyżają rozmiary miseczek lub je zaniżają.

Mierzenie, dobre przygotowanie się do zakupów i wiedza o tym, jak powinien wyglądać dobrze dopasowany biustonosz, jest niezastąpiona.

Jest jeszcze jedna sprawa, którą warto zaznaczyć. W niektórych tabelach, by odczytać wynik, należy wcześniej dokonać pewnych obliczeń. Rozmiar miseczki określamy poprzez odjęcie od obwodu w biuście rozmiaru pod biustem. Jak już wcześniej było wspomniane, rozmiar pod biustem nie jest jednoznaczny z obwodem pod biustem. Jest od niego mniejszy.

Gdy masz problemy z dobraniem rozmiaru stanika

Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś sama w stanie przeliczyć wszystkie wartości i z całą pewnością stwierdzić, jakie jest Twój rozmiar, dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatora, który można znaleźć na stronach producentów lub w sklepach. Narzędzie, któremu podajesz swoje wymiary, samo określi jaki rozmiar jest dla Ciebie najlepszy.

Dobierz właściwy rozmiar stanika, aby dłużej cieszyć się jędrnymi piersiami

Prawidłowo dobrany biustonosz to nie tylko komfort jego użytkowania. Trzeba pamiętać, że źle dobrany stanik powoduje, że Twoje piersi stosunkowo szybko mogą stracić swój naturalny kształt i jędrność, i wtedy będziesz niestety bardzo szybko zainteresowana wpisem: Jaki stanik do podniesienia biustu.

Niestety, ale większość kobiet kupuje staniki, które są:

  • zbyt luźne w obwodzie – co powoduje, że piersi nie mają właściwego oparcia i zaczynają obwisać,
  • ze zbyt małą miseczką – co powoduje, że piersi są zbyt ściśnięte.

Możesz być zainteresowana