Stanik na WF. Jak wybrać biustonosz sportowy dla dziewczynki i nastolatki.

Stanik na WF

Podskakujące w czasie uprawianie sportu piersi to zmora nie tylko tych biustów, które są mniej jędrne i opadające. Każda pierś, nawet bardzo młoda, w czasie biegu będzie wraz z właścicielką przebywać pewną drogę. Tyle, że w górę i w dół. Skutki są mało przyjemne. Obolałe i przeszkadzające piersi mogą skutecznie zniechęcić młode osoby do uprawiania sportu.

Problemowi może zaradzić odpowiednio dobrany biustonosz, a wczesne jego wykrycie i stłumienie w zarodku to wyrobienie dobrych nawyków związanych ze stanikami na całe życie.

Biustonosz sportowy dla nastolatki

W przypadku starszych dziewcząt, takich które mają już ze stanikami pewne doświadczenia wybór stanika na lekcje WF-u nie jest specjalnie trudny. Jeden z modeli biustonosza sportowego zawsze będzie odpowiedni.

Najważniejsze, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj sportu będzie w czasie zajęć sportowych na lekcjach dominował i skupić się na wybraniu stanika odpowiedniego do treningów.

W przypadku, gdy nie jesteś w stanie na to odpowiedzieć, biustonosz zapewniający najlepszą ochronę będzie najodpowiedniejszy, bo w nim żadna dyscyplina nie jest przeszkodą dla biustu.

Warto podkreślić, że sportowy biustonosz nie może być zastąpiony przez zwykły (nawet najbardziej wygodny, codzienny). Młode dziewczyny powinny zdawać sobie z tego sprawę i poszukiwać takiego modelu, który skutecznie „ujarzmi” biust w czasie ćwiczeń. Jest to bardzo ważne przy większych piersiach, ale przy małych również ma znaczenie.

Zadaniem stanika na WF nie jest wyeksponowanie i wymodelowanie piersi lecz ich utrzymanie blisko klatki piersiowej i lekkie przypłaszczenie.

Dzięki temu zabiegowi piersi nie podrygują wraz z właścicielką w czasie sportowych zmagań.

Jeśli chcesz się dowiedzieć szczegółowo wszystkiego o sportowych stanikach, zobacz: Stanik sportowy: po co kupować i jak dobierać.

Biustonosz sportowy dla dziewczynki

Dobranie biustonosza dla młodszej dziewczynki może stwarzać większy problem. I tu musi wkroczyć mama, która powinna zaangażować się w wybadanie potrzeb i podpowiedzieć, na co zwracać uwagę, jak zmierzyć swoje ciało, jak i gdzie kupować. Właściwie mama powinna od samego początku, kiedy tylko rozpocznie się rozmowa o biustonoszach, uświadomić swojej córce, że na lekcję WF-u należy pomyśleć o innym staniku niż ten codzienny.

Częstym błędem jest pomijanie tego tematu przez mamy, które nie uprawiają sportu, a zatem nie widzą problemu. Natomiast dla dziewczynki może to być nie lada kłopot, szczególnie jeśli już we wczesnym wieku biust jest większy i w dodatku wyróżnia się na tle rówieśniczek.

Młodsze dziewczynki, czyli już nawet w wieku 10 lat, mogą potrzebować stanika do ćwiczenia na WF-ie.

Jaki wybrać model dla najmłodszych właścicielek biustu?

Przede wszystkim wygodny. Dziecko, które nie miało zbyt wielu (lub wcale) doświadczeń z noszeniem stanika potrzebuje czegoś, co bardziej przypomina top niż biustonosz.

Miękki, nienarzucający się swoją obecnością i raczej nie bawełniany (bawełna nie odprowadza potu).

Nie proponujmy dziewczynce od razu profesjonalnego, sportowego biustonosza, ponieważ po pierwsze go nie potrzebuje, po drugie powinna się powoli przyzwyczaić i nie zrazić do stanika.

Braletka

Lekki, przypominający koszulkę uciętą pod biustem top. Taki będzie dobry dla najmłodszych dziewczynek, które bardziej potrzebują spróbowania noszenia biustonosza niż podtrzymania w czasie uprawiania sportu.

Jest dobrym wyjściem na gorące dni, ponieważ można sobie odpuścić zakładanie do niego dodatkowo koszulki sportowej.

Jest też doskonały dla tych dziewczynek, których mamy, posiadając duży biust, spodziewają się, że córka będzie posiadaczką większych piersi i wcześnie chcą je do biustonosza przekonać.

Sportowy top

Dla troszkę starszych i już obeznanych z noszeniem czegoś przypominającego biustonosz oraz dla dziewczynek z większymi piersiami. Jest to staniczek, który będzie przytrzymywał biust blisko klatki piersiowej, nie pozwoli mu na podskakiwanie i nie krępuje ruchów w czasie uprawiania sportu. Jest też świetnym rozwiązaniem na pozalekcyjne treningi.

Nie powinien mieć fiszbin, ponieważ na nie jeszcze przyjdzie czas w kolejnych modelach, kiedy dziewczynka będzie stawać się kobietą.

Na początek wystarczy, żeby był elastyczny, najlepiej z syntetycznych włókien, które odprowadzą pot na zewnątrz (bardzo ważna cecha kiedy lekcja WF-u jest na początku dnia, a w szkole brak prysznica). 

Biustonosz na WF powinien być zabudowany, posiadać szerokie ramiączka i szeroki pas pod biustem. Bardziej przypominać top niż stanik. Można go założyć jako samodzielny element stroju sportowego lub pod koszulkę. Może mieć miseczki, ale nie musi. Jeśli jest w nie wyposażony, to powinny być przede wszystkim wygodne, a więc pozbawione szwów, miękkie i oddychające. Dla dziewczynek z większym biustem wskazane jest poszukanie takiego właśnie modelu, bo lepiej podtrzyma cięższe piersi.

Stanik na WF powinien być uniwersalny

Na lekcjach młodzi ludzie poznają różne dyscypliny sportu. Od tych mniej wymagających po trudne, męczące i stawiające wyzwania. Biustonosz musi pasować do każdego treningu.

Warto zatem przeznaczyć na jego zakup więcej uwagi i odrobinę więcej pieniędzy, by zapewnić dziecku komfort na każdej lekcji. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musi być to duży wydatek na super markowy produkt.

Asortyment jest tak duży i stwarza tyle możliwości wyboru, że każda mama i jej córka będą w stanie wybrać coś odpowiedniego do potrzeb i portfela.

Możesz być zainteresowana