Stanik sportowy: po co kupować i jak dobierać

Stanik sportowy

Moda sportowa rządzi się własnymi prawami. W każdym innym przypadku stawiamy przede wszystkim na wygląd, w czasie treningu na wygodę. Takie podejście dotyczy również, a może przede wszystkim bielizny sportowej.

Dobrze dobrana może spowodować, że codzienny trening będzie przyjemnością, źle dobrana stanie się narzędziem kaźni i może zrazić do podejmowania wysiłku. Każda kobieta wie, że do uprawiania sportu potrzebny jest oddzielny zestaw odzieży i obuwia, ale co ze stanikiem, czy taki, który używany jest na co dzień, wystarczy? Otóż nie, a dlaczego spróbujemy wyjaśnić.

Dlaczego potrzebuję sportowego stanika?

Na to pytanie odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Zwykłe stwierdzenie „dla wygody” jest zupełnie niewystarczające. Oczywiście komfort ma znaczenie, ale jest sprawą marginalną w porównaniu do innych, niezwykle istotnych aspektów.

Sportowy biustonosz to przede wszystkim Twoje zdrowie i uroda. W czasie uprawiania sportu piersi są narażone na wstrząsy, nieustannie pozostają w ruchu i dlatego wymagają stabilizacji.

Kobiece piersi nie posiadają mięśni. Są całkowicie zbudowane ze skóry, tkanki tłuszczowej i pasków tkanki łącznej. Nie ma zatem mowy o „wyćwiczeniu” ich. Są chyba jednym elementem Twojego ciała, na który trening nie wpływa pozytywnie. Może natomiast przynieść odwrotny skutek.

Bez odpowiedniego wsparcia biust traci jędrność i elastyczność, bo rozciągnięta tkanka łączna (tzw. więzadła Coopera) nie powróci już do poprzednich kształtów. W konsekwencji stajesz się (oczywiście za jakiś czas) właścicielką obwisłego, oklapniętego i nieestetycznego kobiecego atrybutu.

Na tym problemy się nie kończą. Oprócz konsekwencji estetycznych dochodzą konsekwencje zdrowotne. Dotykają one głównie kobiet o większych piersiach. Unoszenie się i opadanie biustu w czasie sportowych zmagań to dla nich prawdziwe przekleństwo.

Bieg w staniku sportowym
Bieg w staniku sportowym

Kiedy Ty biegniesz, Twoje piersi, robią również całkiem niezły dystans, tyle że w górę i w dół. Przy każdym kroku unoszą się o 9 cm, zatem po kilometrze ich „przebieżka” wynosi ok. 80 – 90 m. Nie powstrzymane odpowiednio wpływają na kręgosłup, ściągają sylwetkę do przodu, co może doprowadzić do garbienia się. Jakie są tego skutki? Łatwe do przewidzenia: bóle pleców i głowy. Nawet jeśli nie dziś, to za jakiś czas.

Jak widać, posiadanie stanika do treningu jest obowiązkowe. Pytanie teraz, dlaczego akurat koniecznie sportowego. Czy zwykły nie wystarczy?

Stanik codzienny zamiast sportowego?

Nie, zwykły biustonosz, noszony na co dzień nie zastąpi modelu sportowego, ponieważ nie posiada jego podstawowej funkcji. Sportowy stanik utrzymuje piersi blisko klatki piersiowej, dzięki czemu biust się na niej opiera i nie przesuwa, Jednocześnie amortyzuje wstrząsy. Dzięki zastosowanej w nim technice minimalizuje przeciążenie występujące w czasie wysiłku i unieruchamia biust. Więzadła nie są tak narażone na rozciąganie, a kręgosłup na garbienie się.

Może to wydawać się niewiarygodne, ale dobre staniki (nie tylko sportowe) są tworem wielu wysiłków inżynierów na całym świecie i stosowane w nich rozwiązania wcale nie należą do najprostszych.

Czym się wyróżnia stanik sportowy?

Stanik sportowy jest inny od pozostałych modeli, co można zaobserwować już na pierwszy rzut oka i nie mówimy o tym, że pozbawiony jest tak charakterystycznych kobiecych elementów, jak koronki, kokardki, wstawki.

Biustonosz sportowy jest bardziej zabudowany, wyglądem może nawet przypominać krótki top, jest uszyty z innego materiału i posiada inne ramiączka. Jednak te cechy wcale nie muszą oznaczać, że będzie brzydki, bo użyteczny, Sportowe model są także eleganckie i kobiece. W końcu podczas treningu każda z nas chce również dobrze wyglądać.

Patrząc na problem od drugiej strony, można zadać sobie pytanie, czy zakładać sportowy biustonosz do zwykłych ubrań. I w tym przypadku odpowiedź brzmi – nie. Stanik do treningu ma na celu chronić piersi, ale nie poprawia ich wyglądu. Wręcz przeciwnie. Spłaszcza je utrzymując blisko klatki piersiowej. Jeśli dołożymy do tego sweterek z dekoltem – efekt nie będzie atrakcyjny.

Podsumowując.

Jeśli trenujesz, w Twojej garderobie obok stroju sportowego powinien znaleźć się sportowy biustonosz, ale jako dodatkowy, specjalny element ubioru.

Konieczność zakładania stanika sportowego, jego dobór  oraz  zalety możesz zobaczyć, oglądając krótki film o noszeniu biustonoszy do uprawiania joggingu przez kobiety z większym biustem.

Jakie są rodzaje staników sportowych?

W sklepach można znaleźć trzy podstawowe rodzaje sportowych biustonoszy:

compression bra – jest przeznaczony dla pań o małym biuście, kupujących biustonosze o miseczkach A lub B. Jego podstawową funkcją jest przyciśnięcie piersi do klatki piersiowej i unieruchomienie podczas treningu,

encapsulated compression bra – tego rodzaju modele przyciskają do klatki piersiowej każdą pierś z osobna, tym samym tworząc większe zabezpieczenie i są przeznaczone dla pań o większym biuście lub do treningu bardziej intensywnego,

adjustable encapsulated compression bra – ten model również każdą pierś osobno przyciska, ale oprócz tego posiada dodatkowe wsparcie. Gwarantuje najlepszą stabilność dzięki dodatkowej, szerokiej i regulowanej taśmie pod biustem. Jest skierowany do kobiet uprawiających sporty związane ze wstrząsami, dla pań o obfitych piersiach, karmiących mam.

Podjęcie decyzji co do tego, który rodzaj jest najlepszy dla Ciebie, dobrze jest poprzedzić zadaniem sobie kilku pytań i odpowiedzią na nie.

Jak dobrać stanik sportowy?

W celu dobrania odpowiedniego stanika sportowego musi odpowiedzieć Sobie na trzy podstawowe pytania:

  • Jaki rodzaj sportu / ćwiczeń uprawiam?
  • Czy chcę mieć stanik z fiszbinami, czy bez?
  • Jaki rozmiar stanika noszę? Jakie mam wymiary?

Dzięki temu Twój wybór będzie lepszy i masz dużo większą szansę, że nie wydasz pieniędzy niepotrzebnie na nietrafiony produkt.

Stanik sportowy dobrany do ćwiczeń.

Po pierwsze musisz zdecydować, do jakiego rodzaju sportu będzie Ci stanik potrzebny. Inny model będzie lepszy do biegania i skakania, inny do mniej intensywnych sportów.

Im bardziej biust jest narażony na wstrząsy, tym większego wsparcia potrzebuje, zatem lepiej sięgnąć po model z punktu drugiego lub trzeciego.

Podobnie jest z odpowiedzią na kolejne pytanie: jaki biust posiadasz. Im większa miseczka, tym lepszego stanika potrzebujesz. Panie z małym biustem są tu uprzywilejowane, bowiem już najtańsze sportowe staniki mogą spełniać w ich przypadku swoją rolę, szczególnie podczas mniej intensywnego treningu. Panie hojniej wyposażone przez naturę wiedzą, że w czasie biegania ich piersi mogą być prawdziwym utrapieniem, warto zatem skorzystać z lepszej pomocy w celu ich „ujarzmienia”.

Stanik sportowy z fiszbinami czy bez?

Tak jak w przypadku każdego innego stanika wybór modelu sportowego to również bardzo indywidualna decyzja i wiele zależ od upodobań. Niektóre kobiety nawet w codziennym stroju nie tolerują fiszbin, a co tu mówić o stroju sportowym, inne nie widzą różnicy.

Fiszbiny w sportowym staniku nie tylko dają dodatkową stabilność, ale również pozwalają na zachowanie ładniejszego kształtu piersi.

Pozbywamy się efektu spłaszczenia charakterystycznego dla modeli sportowych.

Jest to ważne, gdy kobiecie zależ nie tylko na wygodzie i zdrowiu, ale również na atrakcyjnym wyglądzie w czasie treningu.

Fiszbiny zatopione w silikonowej miseczce nie będą przeszkadzać w czasie uprawiania sportu, a biust będzie miał doskonałe wsparcie. Są to modele dla pań o większym biuście (oczywiście dla niedużych i małych piersi również wskazane). Mają jedną wadę – są zwykle droższe od innych staników.

Oddzielone piersi czy w jednym miejscu.

Staniki z pierwszej grupy (compression bra) to modele, w których obie piersi są w jednym miejscu, nieprzedzielone. Wyglądają jak zwykłe topy i jedynie przyciskają biust do klatki. Najmniej polecane przez sportowców i specjalistów. Właściwie skierowane wyłącznie do kobiet o bardzo małych piersiach i przy niezbyt wielkim wysiłku. Są jednak chwalone przez wiele pań. Warto przy ich wyborze zwracać uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Powinien być odporny na rozciąganie i oczywiście oddychający.

Skoro zdecydowałaś się już na zakup sportowego biustonosza, czas na wybranie się do sklepu. Zanim jednak zaczniesz przeglądanie asortymentu dobrze na wstępie poczynić pomiary, abyś mogła dobrać odpowiedni rozmiar stanika sportowego.

Niezależnie od tego, czy będziesz poszukiwać go w sklepie stacjonarnym, czy online, wymiary są niezbędne. Nie ma co liczyć na to, że ekspedientki każdym sklepie będą w stanie od ręki zaproponować odpowiedni model. Natomiast online dzięki znajomości swojego rozmiaru skupiasz się na przeglądaniu tylko tych produktów, które zaspokoją Twoje potrzeby, co w znacznym stopniu oszczędza czas.

Jak dobrać rozmiar stanika sportowego?

Obwód pod biustem

Ciężar Twoich piersi opiera się na obwodzie biustonosza. W związku z tym pierwszy pomiar to obwód pod biustem. Mierzony jest na wysokości mostka. Taśma powinna być mocno przyciśnięta do ciała i musi znajdować się na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Wynik zaokrąglamy w dół, nie w górę. Jeśli Twój wymiar to na przykład 82 cm, rozmiar biustonosz kupujesz na 80 cm, nie na 85 cm.

Biustonosz sportowy musi być ścisły i dobrze trzymać piersi, ściślejszy niż zwykła bielizna. Jest uszyty z materiałów elastycznych i dających się przystosować w pewnych granicach. Jednak również one mają ograniczenia. Podczas użytkowania i prania powoli tracą elastyczność i zbyt obszerne szybciej przestaną dawać wsparcie piersiom.

Obwód w biuście

Obwód w biuście należy zmierzyć podobnie, czyli na tej samej wysokości z przodu i z tyłu, ale nie należy przyciskać taśmy mierzącej. Mierzymy na wysokości brodawek i tego wyniku nie należy zaniżać czy zawyżać. Pomiar należy zawsze(!) wykonywać mając na sobie biustonosz, najlepiej o miękkich miseczkach (nigdy w push-up, czy innych zmieniających rozmiar miseczki).

Idziemy na zakupy

Zaopatrzona w dwa wymiary oraz orientacyjnie w odpowiedź, jakiego biustonosza poszukujesz, możesz już rozpocząć polowanie. W tym miejscu należy wspomnieć, że korzystanie z tabel określających rozmiary, których całe masy są zamieszczane na internetowych stronach, nie jest dobrym podejściem. Prawie każdy producent posiada swoje rozmiarówki. Różnią się one także w zależności od kraju pochodzenia produktu. Zatem wybór rozmiaru należy zostawić sobie na sam koniec i korzystać z tabel dołączanych do konkretnych biustonoszy. W każdym, dobrym sklepie internetowym po wybraniu konkretnego modelu można znaleźć tabelę, dzięki której określisz, który rozmiar będzie najlepiej spełniał Twoje wymagania. Jednak już sam fakt, że mniej więcej znasz swoje rozmiary, pozwoli na przesianie tych produktów, które z całą pewnością nie będą odpowiednie.

Kupowanie stanika przez internet może się wydawać trudniejsze, ale to nie jest prawda. Wiele sklepów posiada własne blogi czy dobre podpowiedzi. Dotyczą nie tylko tego, co kupić, ale również jak się mierzyć i jak wybierać spośród asortymentu danych, dostępnych u nich marek. Warto tam zerknąć i dodatkowo zebrać szczegółowe informacje. Można również zamówić kilka modeli w różnych rozmiarach, a później w domu dokładnie przymierzyć i przetestować. Trudno w sklepowej przymierzalni podskakiwać i uprawiać biegi w miejscu, a to jest najlepszy sprawdzian dla stanika sportowego. W domu, bez obaw możesz wykonać kilka ćwiczeń, sprawdzić, czy stanik jest wygodny i dopasowany.

Sklepy internetowe mają obowiązek przyjąć każdy zwrot towaru, który nie spełnił Twoich oczekiwań pod warunkiem, że nie będzie on nosił oznak używania i będzie posiadał metkę. Zatem nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że z niechcianymi modelami nie będziesz miała co zrobić.

Jak założyć stanik sportowy?

Wydaje się, że zakładanie biustonosza to prosta sprawa. Wystarczy założyć ramiączka i zapiąć haftki. Jak się okazuje, to nie jest do końca prawda, a szczególnie dotyczy ona modeli sportowych.

Jak już wiesz, staniki do uprawiania sportów, mają dwie podstawowe funkcje: wygoda i zdrowie. Jeśli dobry i dopasowany stanik będziesz źle zakładać, zamiast korzystać z jego zalet, możesz się z nimi pożegnać. Dotyczy to szczególnie tego momentu, gdy oceniasz, czy nowy biustonosz jest dobrze dobrany.

Regulacja stanika sportowego.

Nowy biustonosz zawsze zapinamy na pierwszą (najbardziej zewnętrzną) haftkę lub linię haftek. Powód jest prosty i związany z faktem, że kupujemy dobrze przylegający (ścisły) pod biustem stanik. Z czasem materiał będzie się rozciągał i wtedy będzie można przechodzić do kolejnych haftek, żeby wciąż posiadać spełniający swoje funkcje sportowy biustonosz.

Zapięcie stanika sportowego
Zapięcia w staniku sportowym.

Regulujemy ramiączka pamiętając, że piersi muszą pozostawać na właściwym poziomie, ale nie wolno dopuścić do uciskania ramion. Ramiączka w sportowych biustonoszach są szersze, czasem posiadają dodatkowe regulacje na wysokości łopatek. Sprawdzenie tego, czy dobrze zostały wyregulowane, jest dość proste. Zastosuj szybki test: wyregulowane ramiączka zsuń z ramion i sprawdź co stanie się z obwodem stanika. Jeśli pozostał na swoim miejscu – regulacja jest dobra, jeśli się zsunął, ramiączka zostały zbyt mocno ściągnięte.

Układanie piersi w staniku sportowym.

Układamy piersi w staniku. Jest to niezbędne przy każdym włożeniu biustonosza, nie tylko po raz pierwszy, i ma zapewnić wygodę oraz dobre ułożenie w miseczkach. Piersi nie mogą „latać” po miseczkach, muszą je w pełni wypełniać, ale też nie powinny „się wylewać”. Zbyt obszerne miseczki nie unieruchomią Twojego biustu w czasie uprawiania sportu, zbyt małe mogą zaszkodzić zdrowiu. Fiszbiny (jeśli stanik je posiada) muszą okalać pierś i nie mogą być umiejscowione poniżej podstawy biustu. Mostek stanika (centralna część pomiędzy miseczkami) musi przylegać do klatki piersiowej.

Jak dbać o stanik sportowy?

Każdy rodzaj wysiłku, każdy sport jest związany z potem, a bielizna jest na niego narażona szczególnie. Zatem po każdym treningu Twój biustonosz wymaga prania. Jeśli wybrałaś markowy, dobrej jakości biustonosz, z pewnością był to spory wydatek. Warto więc postarać się, by posłużył jak najdłużej. Dobrej jakości materiał i możliwość regulacji z pewnością sprzyjają długiemu użytkowaniu, ale nie tylko. Wiele zależy od tego, jak będziesz się obchodziła z produktem.

Nie używaj tylko jednego stanika.

Po pierwsze dobrze mieć w swojej garderobie dwie sztuki stanika sportowego. Nawet jeśli nie trenujesz codziennie i jesteś pewna, że po praniu wyschnie przed kolejnym treningiem, to profesjonalne brafitterki twierdzą, że Twojemu stanikowi jest potrzebny odpoczynek i czas na regenerację. Co to oznacza? Wszystko sprowadza się do tego, że nie należy dzień po dniu używać stanika, ponieważ osłabia się w ten sposób włókna elastanowe odpowiadające za całe wsparcie dla Twojego biustu. Posiadając dwa modele jednocześnie, będziesz mogła cieszyć się nimi dłużej niż w przypadku kiedy kupisz je jeden po drugim.

Pranie stanika sportowego.

Pranie stanika sportowego wymaga odrobiny zachodu, do którego jednak można się szybko przyzwyczaić. Po pierwsze dobrze jest go prać w ręku. Pranie w pralce jest dozwolone, ale wyłącznie w letniej wodzie i w programie ręcznym. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do tego celu płyny do prania, które chronią elastyczne włókna. Pranie w pralce wymaga też ochrony w postaci woreczka.

Jak nosić stanik sportowy?

Stanik sportowy nie jest dopełnieniem Twojej stylizacji na trening, lecz jej podstawą. Należy go zakładać bezpośrednio na ciało i absolutnie należy pamiętać, że nie wolno go mylić z topem sportowym. Stanik ma wspierać piesi, top sportowy jest rodzajem bluzeczki sportowej. Można go założyć na stanik.

Wiele modeli sportowych biustonoszy można nosić samodzielnie. Spełniają funkcję i stanika i topu jednocześnie. Jeśli są odpowiednio zabudowane i nieprzeźroczyste z powodzeniem nadają się jako jedyny element górnej części Twojej stylizacji. Inne należy nosić pod spodem. Wybór jest indywidualny i zależy od Twojego gustu.


Promocje i kody rabatowe

Sprawdź aktualne promocje i kody rabatowe, dzięki którym możesz zaoszczędzić przy zakupie nowego stanika. Aktualną listę znajdziesz w tym wpisie: BIUSTONOSZ – KODY RABATOWE, PROMOCJE I WYPRZEDAŻE

Możesz być zainteresowana