Najlepsze staniki do karmienia. Jak i kiedy wybrać karmnik.

Najlepsze staniki do karmienia. Jak i kiedy wybrać karmnik.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów i modeli biustonoszy do karmienia. Każdy z nich posiada wiele zalet, ale mają również wady polegające przede wszystkim na tym, że każda kobieta ma swoje indywidualne potrzeby i zwraca uwagę na inne aspekty, wybierając stanik dla siebie.

Warto wiedzieć, co różne biustonosze do karmienia oferują i na czym należy się skupić podczas zakupów, by wybrać model najlepiej dopasowany do własnych preferencji.

Biustonosz do karmienia powinien być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Dopiero na drugim miejscu stawiamy estetykę. Dobry stanik do karmienia powinien przede wszystkim charakteryzować się następującymi cechami:

  • posiadać odpinane miseczki,
  • mieć możliwość „obsługi” zapięcia jedną ręką,
  • odpowiedni pas pod biustem, który podtrzyma ciężką pierś.

Może mieć fiszbiny, ale nie musi ich posiadać, miseczki mogą być usztywniane lub miękkie.

W zależności od tego, kiedy będą noszone, karmniki można podzielić na dwie grupy: staniki na dzień i na noc.

Nocny stanik do karmienia

Generalnie zakładanie biustonosza do snu nie jest wskazane. Istnieje wiele przesłanek wskazujących, że szkodzi to zdrowiu i nie przynosi żadnych korzyści (więcej możesz przeczytać: Spanie w staniku. Jest szkodliwe czy ujędrnia piersi). Jedynym wyjątkiem jest spanie w biustonoszu w pierwszych tygodniach po porodzie. W tym czasie mleko wypływa z piersi w dużych ilościach i również nocą trzeba mieć możliwość zakładania wkładki laktacyjnej.

Nocny karmnik nie musi podtrzymywać piersi, więc może być pozbawiony fiszbin. Powinien być bardzo komfortowy: miękki i delikatny, najlepiej bezszwowy. W żadnym razie nie wolno dopuścić, żeby uciskał pierś lub ciało pod biustem.

Dobrą alternatywą na noc jest bawełniany top. Z przyjaznej ciału bawełny, pozbawiony ozdób, nie musi być tak dopasowany jak biustonosz na dzień. Może być lekko rozciągliwy. Takie biustonosze mogą mieć miseczki uszyte „na zakładkę”, wtedy łatwo i szybko da się z nich wyjąć pierś i nakarmić nocą dziecko.

Stanik do karmienia na dzień

Z tym rodzajem biustonosza już nie jest tak łatwo. Musi być wygodny, miękki i nie podrażniać tkliwych piersi. Nieco większy niż Twoje rozmiary, ale podtrzymujący opadający i ciężki biust. Fiszbiny są wskazane, ale nie wolno dopuścić do tego, żeby się wbijały. Jak to wszystko pogodzić i dodatkowo móc łatwo i szybko nakarmić maleństwo w każdej sytuacji, nie tylko w domowym zaciszu?

Okazuje się, że jest to do wykonania, a współczesne karmniki radzą sobie doskonale z wszystkimi, stawianymi przez młode mamy zadaniami. Wystarczy odrobina zaangażowania i garść wskazówek, którymi powinnaś się kierować podczas zakupów.

  1. Stanik do karmienia trzeba kupić wcześniej, ale nie za wcześnie. Idealnym momentem jest miesiąc przed porodem. Wtedy piersi osiągają mniej więcej takie rozmiary, które będą po porodzie. Jednak dobrze jest, aby miseczka była większa. Trzeba wziąć pod uwagę, że pierś będzie jeszcze odrobinę większa na samym początku laktacji oraz istnieje konieczność włożenia do biustonosza wkładki laktacyjnej.
  2. Pas pod biustem w karmniku powinien być mniejszy o ok. 5 do 10 cm, niż to wychodzi z rozmiarów w ostatnim miesiącu ciąży.
  3. Trzeba zapamiętać, że w czasie laktacji (szczególnie w początkowym jej okresie) piersi będą zmieniały swoje rozmiary nawet kilka razy w ciągu doby. Dlatego miseczka musi się do tego dopasować. Powinna być z materiału, który z piersią współpracuje. Z jednej strony nie uciska, z drugiej podtrzyma ciężką pierś.
  4. Biustonosz do karmienia, to w dalszym ciągu biustonosz, czyli musi spełniać założenia, które są podstawowe dla każdego zwykłego stanika: fiszbiny okalają pierś, a nie wbijają się w nią, pas pod biustem podtrzymuje, ale nie uciska, ramiączka nie wrzynają się w ramiona, ale współpracują z pasem przy podtrzymywaniu biustu, mostek (część pomiędzy miseczkami) przylega do ciała, miseczka okala pierś, ale nie odstaje. Więcej o tym jak powinien leżeć każdy biustonosz, przeczytasz: Jak przymierzać stanik.
  5. Biustonosz do karmienia powinien być wykonany z przyjaznych skórze materiałów, ale nie z samej bawełny. O ile jest ona wskazana w staniku nocnym, o tyle w dziennym nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze szybko się rozciąga, po drugie długo schnie (a karmnik będziesz prała bardzo często).

Odpinana miseczka czy uchylane okienko

Współczesne karmniki są wyposażone w zapięcie powyżej miseczki, które pozwala na odkrycie piersi i nakarmienie dziecka bez konieczności rozpinania stanika. Jest to niezwykle ważna cecha, dzięki której karmienie jest łatwe w każdych warunkach. Zapięcie powinno dać się zapiąć i odpiąć jedną ręką.

Biustonosz z odpinaną miseczką ma paski podtrzymujące pierś po bokach i po odpięciu klipsa odsłaniana jest prawie cała pierś. Pozwala na przytulenie dziecka do piersi w czasie karmienia i nie drażni obolałego biustu dodatkowymi paskami.

Biustonosz z uchylanym okienkiem posiada dodatkowe podtrzymanie, które działa nawet w czasie karmienia. Jest mocniej zabudowany i po odpięciu klipsa uwalnia właściwie sam sutek. Nie wszystkim kobietom w takim biustonoszu jest wygodnie. Warto przymierzyć oba modele i wybrać najbardziej dostosowany do swoich potrzeb.

Fiszbiny i sztywne miseczki

Na początku karmienia

Bardzo często można się spotkać z zastrzeżeniami położnych związanymi z zakładaniem biustonosza z fiszbinami na samym początku karmienia. Do pewnego stopnia ma to uzasadnienie. Przede wszystkim nie wszystkie położne znają się na brafittingu (i nie należy im mieć tego za złe), po drugie mają trochę racji.

Piersi zaraz po porodzie bywają tak obolałe i tak często zmieniają swoje rozmiary, że dobranie fiszbiny (nawet najbardziej elastycznej) jest właściwie niemożliwe. Fiszbina zawsze będzie nieco sztywna, nie nadaje się do współpracy i powinna być dopasowana. Nie da się tego zrobić, gdy piersi co godzinę mają inny wymiar.

Dlatego marki bieliźniarskie proponują na ten okres karmniki z regulowaną wielkością miseczek. Stanik tego typu może zmieniać wielkość miseczki o 2, a nawet 3 rozmiary. Elastyczne miseczki dopasowują się same lub można je regulować.

W późniejszym etapie karmienia

Oba elementy: fiszbiny i usztywniane miseczki, mają na celu podtrzymanie piersi, wymodelowanie jej i zapewnienie komfortu ciężkim biustom. W zwykłym biustonoszu są pożądane, a co z karmnikiem?

Okazuje się, że współczesne biustonosze do karmienia również mogą być wyposażone w fiszbiny, które nie zrobią krzywdy młodej mamie. W niczym nie przypominają one babcinych drutów, są elastyczne i miękkie. Fiszbiny są nieocenione w tym czasie, ponieważ nie pozwalają obolałym piersiom kołysać się i opadać.

Podobnie sztywne miseczki zabezpieczają pierś i chronią przed obtarciem lub uderzeniem. Nie ma co z nich rezygnować, tym bardziej że wiele modeli karmników ma takie miseczki i pozwalają one na odpięcie jej kawałka tak samo jak w przypadku miękkich miseczek.

Jednak w tego rodzaju stanik lepiej jest zaopatrzyć się dopiero po jakimś czasie. Zwykle 4 do 6 tygodni od porodu. W tym czasie piersi już w pewnym sensie będą posiadały stałe rozmiary (wciąż jednak przynajmniej dwa: puste i pełne). Laktacja się ustatkuje i można przewidzieć, jaka miseczka biustonosza będzie odpowiednia.

Ile staników do karmienia potrzebuje młoda mama?

Na to pytanie nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre kobiety potrzebują ich więcej, inne mniej. Z pewnością nie warto inwestować w zbyt wiele modeli, ponieważ karmienie nie trwa wiecznie i później zostaniesz ze stanikami, które nie będą do niczego potrzebne. Z drugiej strony trzeba sobie zdawać sprawę, że jeden karmnik to za mało. Po pierwsze w dziennym z fiszbinami nie należy spać, po drugie biustonosz do karmienia trzeba często prać, a więc również mieć przynajmniej dwa na zmianę.

Dobrze też zdawać sobie sprawę, że wraz z upływem czasu karmienia, piersi będą się zamieniać i może zajść potrzeba wymiany biustonosza na inny rozmiar. To przemawia za ograniczeniem się w czasie zakupów tylko do najbardziej niezbędnej ilości.

Możesz być zainteresowana