Stanik, o ile to tylko możliwe pierzemy ręcznie. Prawdopodobnie o tym wiesz lub przynajmniej przeczuwasz, że tak właśnie powinno być, ale prawda jest taka, że zwykle nam się nie chce.
I nie ma się co dziwić. Z jednej strony brak czasu i wiele obowiązków, z drugiej pokusa w postaci pralki i szybkiego uporania się z problemem.
Pomimo tego stale należy pamiętać, że biustonosz to nie zwykła bluzka, spodnie czy inna część garderoby. Biustonosz to technologicznie zaawansowany produkt, nad którego konstrukcją pracuje sztab inżynierów, bo jego podstawowym celem jest poprawić wygląd i wygodę Twoich piersi.
Trudno w to uwierzyć, ale taka jest prawda. Drogi, markowy stanik to w pewnym sensie cud techniki, który sprawi, że sukienka czy bluzka będą wyglądać wspaniale, a umieszczone w nich piersi olśniewająco.
Z taką częścią garderoby powinnaś się obchodzić szczególnie ostrożnie, inaczej zafundujesz mu spustoszenie, którego nie da się już naprawić.
Pralka jest wrogiem biustonosza. Powoduje rozciąganie się ramiączek i obwodu pod biustem, deformacje miseczek, rozdarcia koronek, mechacenie i spranie kolorów lub szarzenie bieli. Pranie ręczne, choć nielubiane jest dla biustonosza najlepszym rozwiązaniem.
Dodatkowym problemem jest fakt, że stanik jest najbliżej Twojego ciała i nawet bardzo staranne dbanie o higienę osobistą nie sprawi, że będzie go można prać rzadziej. To sprawia, że częste narażanie Twojego biustonosza na „pralkowy roller coster” jest zwyczajnym zabójstwem.
Jak zatem uprać stanik w ręku szybko i bez problemów?
- Dobrym sposobem jest wyrobić sobie codzienny, wieczorny rytuał. Podczas wieczornego szykowania się na spoczynek, w czasie kąpieli, nakładania balsamów, kremów, mycia zębów. Te parę chwil można wykorzystać na namoczenie biustonosza w miseczce z ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu. A na koniec szybko przeprać w ręku biustonosz.
- Jeśli masz wyjątkowo mało czasu i musisz koniecznie odświeżyć swój biustonosz właśnie dziś, możesz to robić wchodząc wraz z nim pod prysznic. Delikatne mydło, którego używasz do ciała, będzie dużo lepszą opcją dla stanika niż pralka. Podczas kąpieli szybko upierzesz stanik i prawie nie stracisz cennego czasu.
- Biustonosz kocha delikatność. Odpowiednie dla niego środki to takie, które są stosowane dla małych dzieci lub niemowląt. Warto zatem zaopatrzyć się w proszek lub płyn przeznaczony do prania dziecięcych ubranek. Wiele kobiet potrafi się wpędzić w bezsensowną pętlę polegającą na tym, że zszarzały biustonosz próbują potraktować silnym środkiem do prania, co powoduje jego dalsze maltretowanie, to z kolei powoduje sięgnięcie po jeszcze bardziej wyrafinowane płyny i proszki. Koniec jest taki, że należy udać się do sklepu po nowy biustonosz. A można było sobie tego zaoszczędzić, od początku traktując stanik po królewsku.
- Nawet piorąc stanik w ręku, staraj się delikatnie postępować z miseczkami. Szczególnie jeśli są usztywniane. Nie wolno ich zaginać, miąć w dłoniach czy ugniatać. Może to odkształcić delikatną konstrukcję i doprowadzić do nieodwracalnych odkształceń. To samo może się stać z fiszbinami. Choć są zwykle z drutu, również mają swoją, wcale nie tak dużą wytrzymałość.
- Stanik nie lubi gorącej wody. Ciepła owszem, ale zbyt gorąca nie jest wskazana. Nie maltretuj zatem swoich dłoni i biustonosza wrzątkiem, który z pewnością nie jest dla nich wskazany. Białe biustonosze dobrze jest uprać w chłodnej wodzie. Jeśli nie dopuścisz do jego mocnego zabrudzenia, będziesz go prała często, to chłodna woda doskonale sobie poradzi i nie spowoduje szarzenia.
Suszenie stanika
- Nigdy nie kładziemy biustonosza na kaloryferze. Jest on zabójczy dla gumek, co doprowadzi do szybkiego rozciągnięcia. Dodatkowo wysoka temperatura również sprzyja odkształceniom.
- Nie wieszamy stanika za ramiączka, które w ten sposób będą się rozciągały.
- Najlepiej biustonosz położyć. Można też powiesić, ale tylko za tę część, która jest na złączeniu miseczek.
Nie zakładaj codziennie tego samego stanika
Nie każdy o tym wie, ale stanik lubi sobie odpocząć. Jest uszyty z takich materiałów, które są wrażliwe na rozciąganie. Dlatego nie noś tego samego stanika dzień w dzień.
Jeśli będziesz posiadać kilka modeli i każdego dnia będziesz mogła założyć inny, to w końcowym rachunku okaże się, że możesz zaoszczędzić na zakupach. Tak traktowane biustonosze posłużą dłużej i nie będą wymagały ciągłego zastępowania ich nowościami.
Jeden dzień „odpoczynku” w zupełności stanikowi wystarczy. Dlatego dwa model używane na zmianę, są minimalną alternatywą.
Pranie staników sportowych i bezszwowych
Te rodzaje biustonoszy są najbardziej odporne na pranie w pralce. Mowa oczywiście o modelach miękkich i bez fiszbin. Można zatem, bez większych obaw, ich odświeżanie powierzyć maszynie, ale trzeba pamiętać o wkładaniu do woreczków oraz stosowaniu odpowiednich proszków i dopasowaniu innych części garderoby towarzyszących stanikowi w pralce. Dokładnie możesz przeczytać we wpisie: Jak prać stanik w pralce.
Sprawdź aktualne promocje i kody rabatowe, dzięki którym możesz zaoszczędzić przy zakupie nowego stanika. Aktualną listę znajdziesz w tym wpisie: BIUSTONOSZ – KODY RABATOWE, PROMOCJE I WYPRZEDAŻE