Biustonosz do karmienia. Jaki wybrać, aby zapewnić sobie komfort w okresie laktacji.

Biustonosz do karmienia

Jaki stanik dla karmiącej

Biustonosz do karmienia kupujemy dla wygody i szybkiego nakarmienia maleństwa. Czy tylko i wyłącznie dlatego?

Podstawową funkcją, jaką musi spełniać biustonosz do karmienia, jest możliwość szybkiego i sprawnego odsłonięcia sutka. Dzięki temu masz możliwość nakarmienia dziecka w (prawie) każdym miejscu. Jednakże należy pamiętać także o innych, bardzo istotnych funkcjach, które powinien spełniać.

  • Podtrzymanie i stabilizowanie piersi, które są w tym czasie szczególnie narażone na utratę jędrności.
  • Zapewnienie komfortu dla właścicielki. Obrzmiałe, pełne mleka i ciężkie, a do tego często mocno obolałe piersi wymagają szczególnej opieki i zabezpieczenia.
  • Estetyka

Kiedy kupować stanik do karmienia?

Nie należy się spieszyć z kupnem biustonosza do karmienia. Najlepszym momentem na jego wybór jest przełom ósmego i dziewiątego miesiąca ciąży.

Wtedy będziesz miała już spore rozeznanie, jak zmieniło się Twoje ciało i jak duże są piersi. Ich rozmiar po porodzie nie powinien się zmienić. Trochę inaczej będzie z obwodem pod biustem.

Jak się zmierzyć przed zakupem stanika do karmienia

Mierząc się, w końcowym etapie ciąży, należy kupować stanik do karmienia o 5 do 10 centymetrów mniejszy w obwodzie od tego, ile centymetrów aktualnie wynosi Twój obwód pod biustem. Jeśli, będąc w ciąży, sporo przytyłaś, odejmij 10 centymetrów, jeśli przytyłaś niewiele, odejmij 5 centymetrów.

Obwód piersi (a co za tym idzie wielkość miseczek) nie powinien się różnić w końcowym etapie ciąży od tego, jaki będzie po urodzeniu dziecka. Jeśli wybrałaś wielkość miseczki w ósmym, dziewiątym miesiącu ciąży, powinna ona również być dobra w staniku do karmienia.

Zarówno w ciąży, jak i w czasie karmienia piersi są większe i dlatego miseczka w staniku również powinna być większa. Musisz pamiętać również o tym, że powinna też zmieścić w przyszłości wkładkę laktacją, która uchroni Twoje ubrania przed wyciekającym mlekiem. Poza tym na początku laktacji biust zwykle się jeszcze powiększy.

Z jakiego materiału powinien być uszyty stanik do karmienia?

Wybór materiału ma duże znaczenie, ponieważ w czasie laktacji piersi będą się zmieniać. Wybierając dobry stanik, masz pewność, że niezależnie od pory dnia będzie on dobrze przylegał i spełniał swoją funkcję. Zatem wybieraj elastyczne materiały, które będą się same dopasowywały do wielkości piersi, w zależności od tego, czy pieś będzie pełna mleka, czy nie.

Materiał na miseczki musi być delikatny, z syntetycznych włókien z dodatkiem bawełny. Docenisz to, gdy piersi będą szczególnie obolałe po karmieniu. Sama bawełna nie jest dobrym wyborem, ponieważ szybko ulega rozciąganiu, długo schnie i trudno w niej usunąć plamy.

Ramiączka stanika do karmienia

Mogą być szersze, ale nie ma takiej konieczności. Jeśli nie lubisz szerokich ramiączek, nie zmuszaj się. W każdym biustonoszu również w tym dla młodych mam, ciężar piersi opiera się na obwodzie i to on powinien być szerszy. Ramiączka mają drugoplanowe znaczenie i nie one utrzymują biustonosz na swoim miejscu.

Obwód pod biustem

Jak w każdym innym staniku ma duże znaczenie. On podtrzymuje piersi i stanowi dla nich oparcie.

Musi być przylegający do ciała, szeroki (szczególnie u kobiet z większym biustem) i nie może się przesuwać ani podjeżdżać do góry. Idealnie dobrany biustonosz ma obwód na tej samej wysokości z przodu i z tyłu.

Fiszbiny

Z jednej strony przy powiększonych piersiach powinny znajdować się w staniku do karmienia. Jednak jest jeszcze druga strona medalu, która musi być wzięta pod uwagę. Może nie wiesz, ale przynajmniej w pierwszych tygodniach stanik do karmienia jest również stanikiem do spania. Wiele mam sypia w staniku, ustrzegając się tym samym przed uczuciem wyciekania mleka.

Z tego powodu wybierając pierwszy biustonosz do karmienia lepiej postawić na model pozbawiony fiszbin.

Jeśli nie chcesz zrezygnować z fiszbin lub potrzebujesz drugiego stanika do kamienia, wybieraj model, którego fiszbiny obejmują całą dolną część piersi, nie wbijają się w nią i są dobrze wszyte.

Obecnie producenci w większości zrezygnowali z „drutów” w stanikach do karmienia i są one zastąpione fiszbinami elastycznymi zdecydowanie lepszymi dla zdrowia kobiety.

Modele staników do karmienia

Nasze mamy wybierały staniki zapinane z przodu. Podczas karmienia można go było szybko rozpiąć, ale już zapięcie (choć i tak łatwiejsze niż w zwykłych modelach) nie było wcale takie proste. Zapakowanie obolałej piersi z powrotem w miseczkę nie należało do przyjemności.

Obecnie stanika do karmienia nie trzeba odpinać po to, żeby nakarmić maleństwo.

Wszystkie dostępne na rynku modele do karmienia posiadają zatrzask umieszczony w miejscu połączenia ramiączka i miseczki.

Cały stanik pozostaje ciągle na swoim miejscu, zyskujemy natomiast dostęp do sutka i części ciała mamy, do której przystawiamy niemowlę.

Zdejmowana klapka pozwala na szybki dostęp do piersi oraz nie stwarza konieczności manewrowania przy staniku.

Na co zwracać uwagę przy wyborze modelu stanika do karmienia

Po pierwsze na zatrzask, klips, który uwalnia klapkę. Musi on pozwalać się odpinać i zapinać jedną ręką. Podczas zakupów sprawdź, czy taki manewr Ci wychodzi.

Po drugie rodzaj klapki. Są różne sposoby odpinania miseczki od stanika, ale we wszystkich po odpięciu pierś jest ciągle podtrzymywana. Ten rezultat uzyskuje się przez miniramiączko lub pas materiału. Niektórym mamom nie jest wygodnie z dodatkowymi paseczkami w biustonoszu. Podczas mierzenia należy na to zwracać szczególną uwagę.

Nie rezygnuj z estetyki.

Może i nie czujesz się seksownie w roli „mleczarni” i podajnika jedzenia na każde zawołanie, ale wcale nie oznacza to, że nie możesz wybrać bielizny ładnej i eleganckiej. Staniki do karmienia muszą przede wszystkim spełniać swoją podstawową rolę, ale również mogą sprawiać przyjemność osobie noszącej. Tym bardziej że może zaistnieć sytuacja, w której będziesz zmuszona przynajmniej w części pokazać swój biustonosz osobom postronnym.

Obecnie wybór modeli do karmienia jest duży i są wśród nich naprawdę ładne, a nawet zachwycające. Ozdobione koronkami czy wstawkami, które każda kobieta lubi i w których poczuje się dobrze.

Wiedziałaś?

Istnieje możliwość przerabiania biustonosza na życzenie klientki. Niektóre firmy gorseciarskie mają w swojej ofercie usługę polegającą na dopasowaniu zwykłego biustonosza, który Ci się spodoba, na biustonosz do karmienia. Po skończeniu karmienia piersią można go z powrotem przerobić na zwykły.

Ostatnie wskazówki

Stanik do karmienia, tak jak każdy inny powinnaś prać często, a nawet częściej, ponieważ jest bardziej narażony na pobrudzenie. O ile zwykły biustonosz jest na cały dzień, o tyle model do karmienia prawdopodobnie będziesz musiała przeprać nawet w ciągu dnia. Ulewające się mleko z piersi czy ust niemowlęcia jest sprawcą zabrudzeń i nieprzyjemnego zapachu. Dlatego dobrze mieć dwa biustonosze do karmienia, które w ciągu dnia można przeprać i wysuszyć.

Możesz być zainteresowana