Jaki stanik na początku ciąży

Jaki stanik na początku ciąży

Nowy, wygodny oraz inny od zwykłego biustonosz, jest potrzebny nie tylko w czasie ostatnich dni ciąży i w okresie laktacji, ale również na jej początku.

Generalnie, na pierwsze miesiące ciąży, nie trzeba poszukiwać jakiegoś specjalnego biustonosza. Wystarczy zwykły, dobrze podtrzymujący i wygodny stanik. Warto w tym czasie zrezygnować z ozdób (koronek czy siateczek) na korzyść przyjaznych i miękkich materiałów, z fantazyjnych ramiączek na korzyść szerszych oraz z miseczek pozwalających na duży dekolt na korzyść takich, które w całości okalają pierś.

Już od pierwszych tygodni ciąży ciało kobiety się zmienia, a wraz z tym na nowe warunki reagują piersi. Stają się nieco większe, obrzmiałe, obolałe i dają o sobie znać przy każdym bodźcu. Nawet chodzenie po schodach lub niewielki podskok może wywołać ból i dyskomfort. Dlatego odpowiedni dobór biustonosza w tym czasie, ma ogromne znaczenie.

Bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że zmiany w piersiach w czasie ciąży to proces ciągły i postępujący wraz z jej przebiegiem. Nie da się zatem kupić jednego stanika na cały jej okres, nie wolno też kupować na zapas. Należy reagować na bieżąco i dopasowywać się do zmian.

Biust ciążowy zmienia swoją wielkość, czyli należy się nastawić na większą miseczkę w staniku. Jednak nie tylko ten rozmiar może być inny od Twojego starego biustonosza. Pod biustem również może przybyć kilka centymetrów i nie należy tego lekceważyć, ponieważ to właśnie pas pod biustem jest najbardziej odpowiedzialny za podtrzymanie piersi.

Na początki ciąży biustonosz powinien być wygodny i dobrze podtrzymujący. Powinien ochronić piersi przed zwiotczeniem, utratą kształtu i rozstępami oraz nie dopuszczać do odczuwania bólu podczas poruszania się.

Pas pod biustem

To on jest odpowiedzialny (a nie ramiączka) za podtrzymanie piersi. Dlatego przy większych piersiach i przy ciążowych powinien być szerszy i dość ciasny. Nie wolno dopuścić do tego, żeby pas był rozciągnięty. Musi dobrze przylegać do ciała, ponieważ to na nim w większości opiera się ciężar piersi. Rozciągnięty lub zbyt luźny obwód biustonosza to opadające na brzuch piersi, które będą bolały i traciły jędrność.

Miseczka biustonosza ciążowego

Jest również niezwykle ważnym elementem, ponieważ już na początku ciąży sutki mogą być tkliwe i reagować bólem nawet przy niewielkim ich podrażnieniu. Dlatego dobrym wyborem są wyściełane miseczki (czasem też nazywane watowanymi). Wtedy będą też sztywne, co dodatkowo zapewni ochronę. Jeśli są miękkie, to raczej nie powinny być z koronki, lecz z miękkiej i przewiewnej bawełny.

Na czas ciąży dobrym pomysłem jest bezszwowa miseczka, typu kopa. Z jednej strony usztywniana, z drugiej strony nie podrażnia ani sutków, ani drażliwej w tym okresie skóry na piersiach. Miseczka bezszwowa miękka jest również niezła, ale nie będzie wyściełana i daje mniejszą ochronę.

Znakomitym wyborem jest biustonosz typu spacer, szczególnie gdy pierwsze tygodnie ciąży przypadają na okres letni i upalne dni. Taki biustonosz (wyściełany specjalnym materiałem) będzie jednocześnie usztywniany i oddychający. Zapewni wygodę i podtrzymanie. Ten stosunkowo nowy typ stanika możesz bliżej poznać, czytając: Biustonosz spacer – na czym polega nowa technologia i dlaczego jest tak uniwersalny.

Do biustu w pierwszych tygodniach ciąży dobrze jest też wybrać miseczkę, która będzie okalała całą pierś. Takie rozwiązanie lepiej stabilizuje biust i nie pozwala obolałej piersi na ciągłe poruszanie się wraz z Tobą. Może nie pozwoli na założenie bluzki z szerszym lub głębszym dekoltem, ale z pewnością zapewni komfort.

Ramiączka biustonosza ciążowego

Powinny być szersze, ponieważ one również biorą udział w podtrzymywaniu piersi. Może nie są aż tak ważne jak pas pod biustem, ale z pewnością mają znaczenie.

Biust ciążowy jest cięższy i pełniejszy nie tylko na końcu ciąży. Już w pierwszych tygodniach można zacząć zauważać zmiany. Dlatego szersze, a nawet podszyte lub uzupełnione w specjalne podkładki ramiączka będą zdecydowanie lepiej zdawały egzamin.

Fiszbiny w staniku przeznaczonym na początek ciąży

Mogą być, ale nie są konieczne. Z pewnością zapewnią większą stabilizację i nie pozwolą piersiom na zbędne ruchy, ale z drugiej strony są kobiety nietolerujące fiszbin. Współczesne biustonosze z fiszbinami (dobrej jakości, kupione u sprawdzonego producenta, a nie na bazarze!) zapewniają bezpieczeństwo i daleko im do „druciaków”, przed którymi ostrzegały babcie. Przede wszystkim „druty” wcale nie muszą być drutami i są doskonale ukryte w materiale. Nie wpijają się w ciało i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dlatego nawet ciążowe piersi mogą być „ubrane” w stanik z fiszbinami.

Jeśli z jakichś powodów nie tolerujesz fiszbin, a chcesz, żeby biustonosz dobrze podtrzymywał piersi, wybierz inny rodzaj usztywnienia. Może to być biustonosz z watowanymi miseczkami lub miękki biustonosz, który posiada okalającą całą pierś miseczkę.

Ile staników na czas ciąży

Nie można powiedzieć z matematyczną precyzją, ile staników w czasie ciąży się przyda. Wiele zależy od tego, jak ciało ciężarnej reaguje i jak zmieniają się piersi. Nie ma też pewności, że przy kolejnej ciąży ta liczba nie ulegnie zmianie.

Z pewnością ostatnim stanikiem, który będziesz kupować w czasie ciąży, jest „karmnik”, ale o staniku do karmienia należy pomyśleć dopiero w ostatnim miesiącu. Jak go wybrać, przeczytasz tutaj, a gdzie kupić – tutaj.

W pierwszych miesiącach ciąży i później stanik powinien być kupowany w miarę zmian w obrębie miseczki i pasa pod biustem. Najważniejsza jest tu miseczka, ponieważ ona determinuje zmianę biustonosza na większy, z pasem natomiast można sobie poradzić przez dodanie przedłużki, która pozwoli na zwiększenie obwodu.

Stanik zwykły na pierwsze miesiące ciąży czy uniwersalny (rosnący wraz z ciążą)

W sklepach można znaleźć uniwersalny biustonosz, który rośnie (rozciąga się wraz ze zwiększającym się piersiami i pasem pod biustem). Jest to opcja dość kusząca, ponieważ może się wydawać, że jeden zakup załatwi sprawę na całą ciążę. W rzeczywistości może tak być, ale nie musi.

Wszystko zależy od tego, jak się będzie zmieniać Twoje ciało i jak duży dyskomfort będziesz odczuwać w czasie tych zmian. Niektóre kobiety bardzo dobrze radzą sobie z obolałym biustem, inne nie. Biustonosz uniwersalny (rozciągający się) jest tworzony z przyjemnych i przyjaznych skórze materiałów, które z pewnością będą dobrze się sprawować przy zetknięciu z bolącą piersią i sutkiem, ale nie są usztywniane. Nie zapewnią dostatecznego wsparcia, gdy będziesz musiała podbiec lub podskoczyć. Są przeznaczone raczej dla mniejszych piersi, które nie wymagają dużego podtrzymania.

Ich niezaprzeczalną zaletą jest natomiast wygoda. Miękkie i bardzo przyjemne, z szerokim pasem pod biustem i szerokimi ramiączkami będą idealne do noszenia po domu, albo do spania. O ile nie jest to zalecane w przypadku normalnej sytuacji, to w czasie ciąży niektóre kobiety lepiej się czują w biustonoszu w domu, a nawet w łóżku. W tym specjalnym okresie jest to do przyjęcia.

Możesz być zainteresowana