Sukienki na gorące dni lub na specjalne wyjścia, odkrywające plecy i ramiona, potrafią być nie lada problemem, jeśli chodzi o dobranie do nich odpowiedniego biustonosza. Modelu, który podtrzyma, wymodeluje piersi, ewentualnie je optycznie powiększy i nie będzie widoczny.
Wybór biustonosza do sukienki lub bluzki wiązanej na szyi nie jest zbyt duży i nie jest też łatwy. Nie znaczy to jednak, że niemożliwy. Przede wszystkim w grę wchodzi biustonosz typu strapless czy bardotka z możliwością noszenia bez ramiączek, biustonosz multiway, biustonosz banderau (opaska) oraz wszystkiego rodzaju modele samonośne (samoprzylepne, silikonowe). Każdy z tych modeli ma swoje wady i zalety, jest też lepszy dla większych lub mniejszych piersi, lepiej lub gorzej je podtrzymuje oraz wymaga pewnego przyzwyczajenia się.
Do sukienki wiązanej na szyi można wybrać:
Biustonosz multiway (wielofunkcyjny)
Jest to najlepsze rozwiązanie, najbardziej zapobiegawcze i co najważniejsze, dobre dla dużych, ciężkich i niezbyt jędrnych piersi. Najważniejszą cechą biustonosza wielofunkcyjnego jest posiadanie dłuższych ramiączek, które można zapiąć na wiele różnych sposobów. Jest to zwykle biustonosz z usztywnianymi, formowanymi termicznie miseczkami, które są wyposażone w kilka zaczepów do ramiączek. Dzięki temu można ramiączka krzyżować na plecach (na przykład do tank topu) lub zrezygnować z jednego, a drugie zapiąć na szyi.
Biustonosz typu multiway może posiadać w zestawie jedną lub dwie pary ramiączek. Niezależnie od tego można do niego dokupić wiele innych i doczepiać w miarę potrzeb (na przykład ozdobne lub silikonowe). Dzięki temu zyskujemy idealną bieliznę nie tylko do sukienki wiązanej na szyi, ale też do wielu innych stylizacji.
Dzięki zaczepom rozmieszczonym w kilku miejscach na miseczkach i w pasie okalającym tułów, ramiączka można tak przypinać, żeby je ukryć pod różnymi ubraniami. Wiele tego typu biustonoszy posiada również możliwość zastąpienia tylnej części obwodu, paskiem silikonowym, dzięki czemu nada się do stylizacji z przezroczystej lub koronkowej tkaniny na plecach.
Multiway jest bardzo uniwersalnym biustonoszem i zawsze warto jeden mieć w swojej szafie. Wyposażony w silikonowe paski podklejone pod obwodem, nie będzie się zsuwał nawet przy zwiększonej aktywności (typu taniec) i mogą go bezpiecznie nosić posiadaczki większych i nieco opadających piersi.
Jest to też stanik, który będzie się nadawał w przypadku, gdy sukienka z wiązaniem na szyi ma duży dekolt na plecach. Multiway może posiadać opcję dopinania z tyłu, na obwodzie, dodatkowego długiego paska. Zamiast zapić go jak zwykle , opuszczamy go niżej i krzyżujemy na plecach, przekładamy na przód i dopiero zapinamy. Dzięki temu zyskujemy kilka centymetrów pleców wolne od biustonosza.
Niestety rozmiary typowych biustonoszy wielofunkcyjnych zwykle kończą się na miseczce G, co ogranicza dostęp do nich paniom o piersiach większych niż ten rozmiar. Wyjściem może okazać się samodzielne stworzenie tego typu stanika z innego, który posiada możliwość wypięcia ramiączek. Wystarczy dokupić do niego zestaw odpowiednio długich, z których jedno będzie można zaczepić na szyi.
Wadą biustonosza multiway jest to, że zawsze musi być noszony z dopiętymi ramiączkami (lub jednym ramiączkiem). Jeśli sukienka jest wyposażona w cienkie wiązanie na szyi, zachodzi prawdopodobieństwo, że ramiączko będzie się spod niego wysuwać. Takiemu problemowi można zaradzić w dwojaki sposób: stosując silikonowe (przezroczyste) ramiączko lub samej wszyć zaczep, który uniemożliwi przesuwanie się ramiączka i wiązana sukienki względem siebie. W drugim przypadku wystarczy niewielki kawałek tasiemki i zatrzask, w pierwszym należy mieć świadomość, że nawet transparentne ramiączko silikonowe może być widoczne spod wiązania.
Biustonosz strapless
Dlaczego strapless, a nie bardotka? Są to często zmiennie stosowane pojęcia, ale bardotka nie zawsze może być noszona bez ramiączek. Tak mówimy na charakterystyczny krój stanika: nisko zabudowany o poziomej linii, który nosi się do dużego dekoltu. Strapless natomiast zawsze jest bezramiączkowcem. Ma jednak tak samo charakterystyczny wygląd i dlatego często nazywa się go bardotką.
W przypadku sukienki lub bluzki wiązanej na szyi biustonosz strapless lub bardotka z możliwością noszenia bez ramiączek jest doskonałą alternatywą. Wiele tego typu modeli staników jest przystosowanych do noszenia przez panie o dużym i opadającym biuście. W obwodzie, od wewnętrznej strony mają silikonowe paski (pojedyncze lub podwójne), które nie pozwalają biustonoszowi się zsunąć.
W przypadku bardotki bez ramiączek ważne jest, by pamiętać o własnych ograniczeniach. Nie każda kobieta jest w stanie przyzwyczaić się do takiego biustonosza. Czasem poczucie, że stanik może się zsunąć podczas ruchu, jest tak duże, że kobieta nie może sobie z nim poradzić. Dlatego strapless nie nadaje się dla każdej z nas.
Wyjściem może okazać się bardotka, która posiada możliwość dopinania ramiączek i dokupienie do niej długich ramiączek, takich jak w staniku multiway. Dodatkowe wsparcie w postaci jednego ramiączka na szyi może być zbawienne i dawać poczucie stabilności biustonosza.
Oprócz silikonowych paseczków na obwodzie, bezpieczeństwo biustonoszowi strapless daje również odpowiednio szeroki pas pod biustem. To on, a nie ramiączka, w głównej mierze jest odpowiedzialny za podtrzymanie piersi. Dlatego, szczególnie posiadaczki większych piersi, powinny zwracać uwagę na ten element biustonosza i wybierać odpowiednio szeroki i dość ciasny.
Opaska (bandeau)
Jest to model stanika bardzo chętnie wykorzystywany w kostiumach kąpielowych. Jeśli chodzi o bieliznę, to nie jest on najszczęśliwszym wyborem, choć można znaleźć jego entuzjastki.
Opaska ma pewne ograniczenia i pierwszym z nich jest fakt, że nadaje się dla małych i jędrnych piersi. Dlatego są to biustonosze raczej dla młodych dziewcząt posiadających szczupłą sylwetkę. Dodatkowo ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie tendencję do spłaszczania biustu. Zamiast nadać mu ładny kształt, jak to ma na celu wiele innych modeli biustonosz, opaska niestety działa w odwrotnym kierunku. Natomiast jej niezaprzeczalną zaletą jest wygoda.
Do sukienki z wiązaniem na szyi biustonosz banderau jest dobrym wyborem, ale tylko wtedy, gdy zgodzisz się na jego wady i ograniczenia.
Biustonosz samonośny, samoprzylepny
Obecne staniki samonośne są zdecydowanie lepsze niż ich poprzednicy. Posiadają udoskonaloną konstrukcję i są tworzone z lepszych materiałów. Nie odklejają się i nie opadają, dobrze zainstalowane potrafią utrzymać się na właścicielce nawet przez wiele godzin.
Staniki samonośne są stworzone do wszelkich stylizacji z dużymi dekoltami, z odsłoniętymi ramionami i plecami. Sprawdzą się również idealnie w przypadku sukienki czy bluzki z wiązaniem na szyi. Nie posiadają ramiączek wcale lub mają odczepiane silikonowe ramiączka. Nie posiadają obwodu, a jedynie same miseczki lub częściowy obwód, który kończy się na linii pach. Dlatego nawet duży dekolt na plecach w stylizacji z wiązaniem na szyi będzie się idealnie prezentował.
Jednak staniki samonośne mają swoje ograniczenia. Po pierwsze nie są tworzone dla dużych biustów, nie nadają się również zbyt dobrze dla opadających i mało jędrnych piersi. Są też niezbyt łatwe w zakładaniu, wymagają doświadczenia i przynajmniej kilku prób przed załażeniem do wyjścia. Nie dają też dużej stabilności i trzeba się do nich przyzwyczaić. Nie każda kobieta jest sobie w stanie z tym wszystkim poradzić. Więcej o tym rodzaju stanika możesz znaleźć tutaj.