Stanik dla amazonki. Biustonosz protetyczny lub gorset pooperacyjny – jak powinien wyglądać i z czego być zrobiony.

Stanik dla amazonki

Wszystkie biustonosze dla pań po mastektomii mają pewne wspólne i charakterystyczne cechy:

  • uszyte z przyjaznych materiałów,
  • dość mocno zabudowane,
  • wyposażone w kieszonki,
  • wykonane z niezwykłą starannością,
  • pozbawione fiszbin,
  • dość ubogie pod względem rozmiarów i wzornictwa.

Biustonosze dla amazonek czasem zwane są też gorsetami protetycznymi.

Jednak ta druga nazwa nie wydaje się najszczęśliwsza, bardziej kojarzy się z gorsetami pooperacyjnymi niż ze stanikami.

Natomiast biustonosz dla amazonek to biustonosz!

Może nieco inaczej zbudowany, posiadający pewne specyficzne cechy, ale wciąż jest po prostu częścią damskiej garderoby, a nie bielizną medyczną.

Materiał w biustonoszu dla amazonki

Musi być przystosowany do wymagań skóry, która jest po przejściach. Blizny, nawet po kilku latach od operacji mogą wciąż być tkliwe i wrażliwe.

Biustonosz będzie do nich dotykał, czyli należy go stworzyć z przyjaznych skórze materiałów: bawełna, wiskoza, poliamid.

Staranność wykonania

Z tych samych przesłanek co dobór materiałów, wypływa również specyficzne wykonanie biustonosza dla amazonek. Szwy, wykończenia, ewentualne wstawki i ozdoby muszą być miękkie, przyjemne w dotyku i delikatne. Nie mogą stać się powodem dodatkowych niedogodności. Często rezygnuje się z dodatkowych elementów ozdobnych w zamian za komfort w noszeniu.

Solidna zabudowa i stabilność

Staniki dla amazonek na pierwszy rzut oka mogą przypominać minimizery: duża, miękka miseczka full cup, szeroki mostek, szersze ramiączka i szerszy pas pod biustem. Nie ma co udawać, to nie są specjalnie seksowne i piękne modele. Raczej praktyczne i wygodne.

Niemniej widać, że taki stan rzeczy powoli się zmienia.

Kobiety po mastektomii zaczynają mieć coraz większy wybór i powoli odchodzi się od tego, co można było nazwać gorsetami protetycznymi, w kierunki staników dla amazonek.

Rośnie liczba producentów, którzy jednocześnie potrafią zadbać o wygodę i estetykę oraz wymagania klientek.

Fiszbiny w stanikach dla amazonek

Można je spotkać, ale unika się ich. Z wiadomych przyczyn (ucisk, podrażnienia) fiszbiny na miejsca pooperacyjne nie są najlepsze. Częściej spotykane są listwy boczne, zbierające biust spod pachy, ewentualnie miękkie i elastyczne fiszbiny.

Kieszonki, brak kieszonek

W zależności od tego, czy biustonosz ma być przeznaczony dla pań używających protezy, czy dla pań po rekonstrukcji piersi będzie wyposażony w kieszonki lub ich pozbawiony. W przypadku korzystania z protezy przylepianej bezpośrednio do ciała również można z nich zrezygnować.

Możesz być zainteresowana