Biustonosz bawełniany. Wady i zalety, przeznaczenie, czy warto go mieć w szafie.

Biustonosz bawełniany

Zwykła bawełna coraz bardziej jest spychana do lamusa przez nowoczesne materiały. Sztuczne, ale oddychające, szybko schnące, na dłużej zachowujące fason oraz przyjazne dla skóry i ekologiczne. Czy taki nurt jest słuszny, czy producenci bielizny dobrze robią odchodząc od bawełny w stronę wyrafinowanych materiałów i metod ich zastosowania? Odpowiedź nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się to wydawać.

Komfortowa bawełna

Bawełna jest z pewnością doskonałym materiałem. Szczególnie jeśli chodzi o bieliznę. Tworzone z niej biustonosze są tak miękkie i wygodne, że staniki dla kobiet karmiących piersią, dedykowane do spania (te, po które się sięga na samym początku karmienia) są produkowane właściwie wyłącznie w 100% z bawełny. To najlepiej świadczy o jej delikatności, ponieważ w tym czasie kobiece piersi są najbardziej wrażliwe.

Bawełna to również lekkość i przewiewność. Dlatego kobiety chętnie po nią sięgają latem, gdy upały szczególnie mocno potrafią dać się we znaki.

Biustonosze bawełniane są bardzo przyjemne w dotyku i pozwalają skórze oddychać, są dedykowane kobietom o wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień i alergiczkom.

Bawełna jest również dość wytrzymałym materiałem. Bawełniany biustonosz sprawdzonej marki przetrwa wiele prań i wciąż będzie spełniał swoje zadanie. Niestety złą opinię bawełnie robią produkty chińskich i bazarowych, niesprawdzonych producentów, które zaledwie po kilku praniach i niedługim noszeniu nie nadają się do użytku.

Wady bawełnianych biustonoszy

W porównaniu do innych, wykonanych z tkanin syntetycznych biustonoszy, bawełniane nie są specjalnie wyrafinowane. Na przykład nie da się stworzyć stanika sportowego z wysokim wsparciem tylko z samej bawełny. Włókna syntetyczne w tym przypadku są niezastąpione.

Podobnie ma się sprawa z biustonoszami do zadań specjalnych. Nie chodzi tylko o sportowe, ale również staniki typu push-up, spacer, bardotka z odpinanymi ramiączkami czy minimizer lub biustonosz zbierający. Są to modele, które wymagają zastosowania materiałów o większej odporności, elastyczności, dające się formować i potrafiące przybierać kształty, którym bawełna nie podoła. Do takich biustonoszy konieczne jest zastosowanie włókien typu poliamid, elastan czy poliester. Są to włókna o większym niż bawełna zastosowaniu i dłuższej żywotności. Nie należy też się ich obawiać, ponieważ najnowsze technologie stosowane w ich produkcji zapewniają pełen komfort użytkowania.

Bawełniane staniki

Biustonosz dla karmiących

W początkowym okresie karmienia, a często również na koniec ciąży, kobiety często sięgają po zwykły, bawełniany biustonosz lub nawet top. Jest niezastąpiony do podtrzymania ciężkich, nabrzmiałych i bardzo wrażliwych piersi. W takim staniku można również spać. Choć generalnie spanie w staniku nie jest wskazane, to w przypadku karmienia piersią, na początku uczucie wypływania mleka z piersi może być tak silne, że niektóre kobiety lubią mieć nawet we śnie dodatkowe zabezpieczenie.

Biustonosz po domu

Choć jego noszenie w domowym zaciszu nie jest konieczne i w dodatku nie ma żadnych naukowych przesłanek, aby to robić, to są kobiety lubiące mieć na sobie stanik nawet w domu. Można sobie też wyobrazić dlaczego. W gorące dni ciężkie i opadające piersi mogą powodować odparzanie skóry poniżej biustu. Kobiety hojnie obdarzone przez naturę czują się lepiej, gdy piersi się nie kołyszą i nie podskakują przy każdym kroku.

W tym wypadku wkładanie biustonosza lub topu z bawełny, który zapewni wygodę i lekkie potrzymanie bez dodatkowych funkcjonalności jest jak najbardziej wskazane.

Bawełniany biustonosz z większą funkcjonalnością

Dla kobiet, które z jakiegoś powodu nie tolerują lub nie chcą nosić stanika z innego materiału, bawełniany biustonosz z fiszbinami może być idealnym rozwiązaniem. Taki, który lepiej podtrzyma, a nawet do pewnego stopnia wymodeluje biust i nada mu kształt.

Fiszbiny w bawełnianym staniku można jeszcze uzupełnić usztywnieniem i ozdobami. Taki model może być uszyty z czystej bawełny wewnątrz (część mająca bezpośredni kontakt ze skórą) i innego materiału na zewnątrz. Jest to rozwiązanie zapewniające maksimum komfortu przy jednoczesnym wsparciu dla piersi. Pozwala też cieszyć oko na przykład piękną koronką.

Bawełniany bustier w sportowym stylu

Do pewnego stopnia może zastąpić biustonosz sportowy. Trzeba jednak pamiętać, że wyłącznie do mało intensywnego treningu, w którym piersi nie są narażone na wstrząsy i dla kobiet posiadających niezbyt duży biust.

Bawełniany stanik dla dziewczynki

Pierwszy biustonosz powinien być jak najbardziej komfortowy. Ubranie dziewczynki w pierwszy stanik z fiszbinami, koronkowy i z usztywnianymi miseczkami prawdopodobnie skończy się porażką. Dlatego bawełniany bustier lub inny, wygodny staniczek z miękkiego materiału będzie nie tylko zachętą do jego noszenia, ale też dobrą ochroną rosnących piersi.

Możesz być zainteresowana